KOLYE
Tamamı elde işleme çekiç ve çelik çivi ile darbe usulüyle uzun bir uğraş sonucu ortaya çıkan bir el sanatıdır. Buna NAKKAŞLIK ta diyebiliriz. Bu sanat günümüzden çok uzun yıllar öncede yapılmaktaydı. Çağlar boyunca bir çok dine mensup insanlar yaşamıştır bunların kendine has o dönemlerde yaşayan ekabir indinde önde gelenlere hazırladıkları (sonsuz ve doğa üstü güçleri için de barındıran inanılan sihirli güçleri olan yazı vefk ve figür den oluşan farklı tarzlarda hazırlanıp takılan korumadır) o dönemlerde savaşa katılan kumandanlara vezielere krallara mahiyetindeki orduyu koruması için savaşta esir düşmemek yaralanmamak ve galibiyet için yazılırdı aslı altın ve ya gümüş levhadır.

KISACA ÖZELLiKLERi
Bu tılsımı (koruma-kalkan) taşıyan kişi aşağıda belirteceğimiz hususlarda kendini emniyet altına alarak korumuş olur kem gözle bakacak şeytanların ve zalimlerin gözlerini hak teala kör etmiş olur art niyetli insanların gözünden de saklanmış oiur sözü geçerli olarak dinlenir ekabir indinde takdir ile karşılanır ve sevilir insanların gözün de vakarlı ve heybetli görünür bîr yere gidip oturduğunda o yerde hayır ve bereketler çoğalır türlü hastalık bela ve musibetler o yerden uzaklaşır saralı bir kimse bunu üzerine takarsa bu hastalığından kurtulur yine bir suyun içerisine koyup beklettikten sonra bu su bağlanmış çarpılmış büyülenmiş kimseye içirilirse o kimse çözülmüş olur. Bunu üzerinde taşıyan kimse her türlü taarruz hırsızların ve kötülerin şerrinden yılan, akrep, sokmalarından yırtıcı hayvanların saldırılarından her türlü belalara karşı kendini emniyet altına alarak korumuş oiur bununla amel edenler nefsini güçlendiren kimselerdir şunu bilki bunun için de malı çocuk ve eşleri korumak gibi dükkanına müşteri çekmek hayırlı helal kazançlar temin etmek yönünden hayret verici gizlilikler bulunmaktadır yine bu gizlilikler içinde (SARALILAR.AKLİ SARSINTI GEÇİRENLERİ. KORKU DUYGUSUN DA KALANLARI İÇ BUNALIMI SIKINTI, EVHAM, VESVESE, CİN VE ŞEYTAN, BÜYÜ, NAZAR)dan koruyacak ve kurtaracak gibi ancak Allah'ın bildiği gizli yönleri kapsamaktadır yukarıda açıklanan hal ve durumlarda bulunan kimseler taşıdığı taktir de bu hallerinden kurtulmuş olurlar bulunduğun yeri düşmandan veya hırsızlardan korumak istersen yerin bir köşesine saklar o yere ne bir hırsız ne düşman ne yılan, nede akrep, giremez olur öyle bir cevher ki kişiyi her türlü bela serden ve musibetlerden korur, beklenen bir arzuya kolayca ulaşa bilme açısından kolaylık sağlar insanlar arasın da sevilen sayılan kimse olur.
İLK ETKİLERİ
Günümüzde nazar, cin ve büyüden bahsetmiştik öyle veya böyle kişilerin üstünde en basit nazar(yani göz değmesi)var. Bunları orantılarsak çarpılma sara, büyü ve cin nazarı olan insanların üzerindeki etkileri yoğunluğa göre
(1)BAYILMA.
(2)AĞLAMA
(3) NEFES DARALMASI VE KALP ÇARPINTISI
(4)BAŞ DÖNMESİ VEYA ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI
(5}VÜCUTTA UYUŞMA KARINCALANMA BELLİ BİR YERDE AĞRI
bunlar ilk on dakikada veya on beş dakika bazen bir veya iki dakikada meydana gelen hadiselerdir.